Život bez úzkosti? alebo Ako sa dostať z úzkostných stavov (od januára 2023)
V januári 2023 otvárame v Banskej Bystrici psychoterapeutickú skupinu pod vedením klinických psychológov a certifikovaných psychoterapeutov Mgr. Kristíny Kotrčovej a Mgr. Ľudovíta Novotu. Skupina je uzavretá, určená pre dospelých ľudí, pozostáva zo 6 stretnutí, jeden skupinový blok je v trvaní 90 minút, frekvencia skupiny je 1x týždenne. Účastníci prehĺbia porozumenie vlastnému emočnému prežívaniu, nadobudnú informácie o mechanizmoch pre reguláciu úzkosti, získajú nové zručnosti, podporu, spätnú väzbu a zlepšia vlastnú komunikáciu. Tento projekt je spolufinancovaný z darov priaznivcov občianskeho združenia.
Témy skupinových stretnutí:
- Úvodná skupina – význam úzkosti, somatické prejavy, základné mechanizmy pre jej zvládanie.
- Techniky na redukciu úzkosti – práca so zmyslovými modalitami, kognitívne techniky.
- Techniky na redukciu úzkosti – práca s telom, emočná regulácia.
- Zdroje, podpora a sebasúcit – rozvíjanie a zvedomenie silných stránok, ako si dodať a kde hľadať podporu pre zvládanie.
- Základná edukácia o psychotraumatológii – cvičenia na reguláciu nervového systému.
- Záverečná skupina – voľná téma na základe očakávaní účastníkov.
Záväzné prihlasovanie účastníkov bolo ukončené, ďakujeme za váš záujem.

Kto vás bude sprevádzať

Mgr. Kristína Kotrčová
Klinická psychologička a psychoterapeutka integratívnej psychoterapie, EMDR terapeutka, má dlhoročné skúsenosti s vedením psychoterapeutických skupín na psychiatrickom oddelení. Členka Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti, garantka projektu.

Mgr. Ľudovít Novota
Klinický psychológ, gestalt psychoterapeut, EMDR terapeut vo výcviku, taktiež s praxou na psychiatrickom oddelení, intenzívna dlhodobá skúsenosť s vedením terapeutických skupín. Zaoberá sa prednáškovou a osvetovou činnosťou.
Kvíz o duševnom zdraví (21. septembra 2022)
Spolu s kvízmajstrami z Happy Quiz Friends sme v bratislavskom Metropol Bare zorganizovali jednorazový kvízový špeciál s 12 témami po 5 otázok. Účastníci si otestovali svoje vedomosti z oblasti duševného zdravia, psychológie a psychiatrie.
Spolutvorba (od júla 2022)
Projekt Spolutvorba (koprodukcia) je projektom aktivácie ľudí so skúsenosťou na Slovensku, na ktorom pracujú 3 občianske združenia: Liga za duševné zdravie, Psychiatria nie je na hlavu a ODOS (Otvorme Dvere, Otvorme Srdcia).
Naša skúsenosť je veľmi cenná, pretože vychádza z každodenného života. Práve my, ľudia so skúsenosťou so psychickou poruchou, vieme najlepšie, čo nám pomáha, čo nás vyčerpáva a čo by sme na súčasnom systéme radi zmenili.
ČO JE PODSTATOU PROJEKTU SPOLUTVORBA?
- Zmapovať potreby a skúsenosti ľudí so skúsenosťou s duševným zdravím.
- Zmapovať skúsenosti našich príbuzných a pomáhajúcich odborníkov.
- Jasne formulovať, čo od systému starostlivosti o duševné zdravie potrebujeme – aké sú naše potreby a predstavy o lepšom fungovaní.
- Cieľom reformy psychiatrickej starostlivosti je, aby sa náš život stal pre nás a našich blízkych bezpečným, spokojným a šťastným.
- Zaktivovanie týmto spôsobom má výhodu v tom, že navrhovaná reforma bude vychádzať zo skutočných potrieb ľudí.
KOHO KONTAKTOVAŤ?
Máš zažitú skúsenosť a chceš nám o nej povedať? Zaručená je diskrétnosť a anonymita. Neváhaj a kontaktuj koordinátora kraja, v ktorom sa nachádzaš:
- Bratislavský kraj: Martina Krivošová, martina.krivosova@dusevnezdravie.sk
- Trenčiansky kraj: Alica Uchytilová, alica.uchytilova@dusevnezdravie.sk
- Žilinský kraj: Nina Zibolenová, nina.zibolenova@dusevnezdravie.sk
- Banskobystrický kraj: Marína Trnovcová, marina.trnovcova@dusevnezdravie.sk
- Košický kraj: Eva Kacejová, eva.kacejova@dusevnezdravie.sk
- Trnavský kraj: Petra Hofierková, petra.hofierkova@dusevnezdravie.sk
- Nitriansky kraj: Kristína Petrovičová, kristina.petrovicova@dusevnezdravie.sk
- Prešovský kraj: Peter Melek, peter.melek@dusevnezdravie.sk
Najdôležitejší aspekt celej spolutvorby je prostredie rovnosti všetkých účastníkov – hlas pacienta má rovnakú váhu ako hlas psychiatra alebo zástupcu mesta. Týmto krokom sa nám podarí otočiť logiku toho, ako dosiahnuť reálnu zmenu v mnohých oblastiach a predovšetkým v oblasti peer konzultingu, ktorý je prirodzeným ďalším krokom.
Neexistujú ľudia, ktorí by lepšie rozumeli tomu, ako v súčasnosti funguje slovenský systém starostlivosti o duševné zdravie, ako práve tí, ktorí sú jeho klientami. Zdieľaním vlastnej skúsenosti prispejeme ku zmene – aby politici už nemohli odsúvať tému duševného zdravia a aby sa niečo na Slovensku skutočne zmenilo.

Odvahou proti stigme (september 2021 – december 2021)
Projekt „Odvahou proti stigme“ je séria verejných podujatí, ktoré sú otvorené pre každého, kto sa zaujíma o témy z oblasti duševného zdravia. Jednotlivé prednášky a diskusie sú určené pre ľudí, ktorí majú skúsenosť so psychickou poruchou alebo zatiaľ len uvažujú o tom, že vyhľadajú odbornú pomoc. Vítaní sú tiež rodinní príslušníci, priatelia a blízki ľudí so skúsenosťou.
Harmonogram podujatí:
- Pocity osamelosti v procese starnutia: pondelok, 6. septembra 2021 @ 19:00 – 21:00, Klub Machovisko
- Hranice: cesta k precíteniu vlastnej hodnoty: pondelok, 20. septembra 2021 @ 19:00 – 21:00, Klub Machovisko
- Coming out: Čím si prechádzajú ľudia s inakosťou: pondelok, 4. októbra 2021 @ 19:00 – 21:00, Klub Machovisko
- Duševné zdravie mladých ľudí: pondelok, 25. októbra 2021 ONLINE prostredníctvom platformy Zoom
- Vzťahy – ťažkosti v medziľudskej komunikácii: pondelok, 8. novembra 2021 ONLINE prostredníctvom platformy Zoom
- Trauma v detstve a jej následky: pondelok, 22. novembra 2021 ONLINE prostredníctvom platformy Zoom
- Pravda a mýty o psychiatrii: pondelok, 6. decembra 2021 ONLINE prostredníctvom platformy Zoom
- Kritika, tlak na výkon a ľudská psychika: pondelok, 20. decembra 2021 ONLINE prostredníctvom platformy Zoom
V rámci realizácie projektu sa nám podarilo naplniť ciele:
- stretávať sa pravidelne v úzkom kruhu na verejných podujatiach, ktoré spája téma starostlivosti o duševné zdravie, t.j. organizovať prednášky a diskusie, na ktorých je vždy prítomný psychiater alebo psychológ,
- dať návštevníkom podujatí možnosť porozprávať sa v odľahčenom duchu a v príjemnej atmosfére s odborníkom na psychické zdravie – osobne alebo anonymne cez aplikáciu sli.do,
- informovať návštevníkov podujatí o tom, že pomoc existuje a povzbudiť ich, aby sa v prípade potreby nebáli zaklopať na dvere psychológa či psychiatra.
Tento projekt podporila Nadácia mesta Bratislavy sumou 900 € prostredníctvom grantového programu KOMUNITY – Komunitné aktivity 2021.
Svetový deň duševného zdravia (10. októbra 2020)
Chcem búrať mýty cez umenie (marec 2019)
Umelecký projekt, ktorý spája odtlačky tvárí na plátno akrylovými farbami a príbehy ľudí so psychickými ťažkosťami.
Ako sa cítim na svete? Aké bonusy mi prináša moja ťažkosť? Čoho som vďaka môjmu ochoreniu schopný a ostatní nie? Kto vlastne som? Čo robím? Čo mám rád a čo zasa nie? Čo ma robí jedinečným?
Cieľom výstavy je búrať mýty namierené voči psychickým problémom a ukázať: aj ja som človek s psychickými ťažkosťami, no som schopný prinášať do spoločnosti mnoho dobrého!
Hovorme o tom! (január 2019)
Destigmatizačná kampaň neziskovej organizácie No More Stigma Slovensko, v ktorej okrem iných účinkujú aj aktivistka Klára Kusá, psychiatrička Mária Matisová a psychológ Ľudovít Novota.
Skrotiť draka (december 2018)
Spolu s Jarmilou Tomkovou z občianskeho združenia ViaSua sme vytvorili video, ktorého hlavný odkaz znie: Človek nie je jeho diagnóza, všetci máme istú hodnotu a neurčuje ju písmenko eF kdesi v pozadí.
Myšlienka projektu: Každý sme zrejme počas života aspoň raz prešli psychickou krízou. Svojou alebo niekoho blízkeho. A čo keď psychické problémy trvajú dlhšie a bránia trpiacemu človeku robiť to najcennejšie? Môže ich za to nenávidieť, vyháňať ich, bojovať s nimi, báť sa ich, hanbiť sa za ne. Koľko to človeka asi stojí energie? A výsledok? Dá sa to aj inak. Je možné psychické problémy SKROTIŤ, teda nájsť si k nim krajší vzťah, naučiť sa s nimi narábať, mať život opäť viac vo vlastných rukách a byť na to hrdý. Niekedy to zvládne človek sám, s blízkymi, inokedy k tomu pomôže psychoterapia. Ľuďom sa to však darí lepšie, keď ich tak vníma aj okolie, keď ich druhí prijímajú a rešpektujú takých, akí sú. Dokážeme to?