
Iniciatívu Psychiatria nie je na hlavu založila v roku 2018 umelkyňa Klára Kusá. Klára trpí hraničnou poruchou osobnosti a psychické poruchy sa rozhodla detabuizovať preto, aby ľudia ako ona neboli pre spoločnosť stigmou. K pôvodne sólovému projektu sa neskôr pridali Radka Blanárová a Lucka Šimurková. Spoločne začali v Bratislave budovať komunitu ľudí založenú na rozmanitosti a vzájomnom prijatí. Iniciatíva získala v roku 2019 štatút občianskeho združenia a rozrástla sa o ďalších aktívnych členov. Od júna 2020 je na čele iniciatívy Ivana Kriek.
Činnosti, ktorým sa venujeme:
- zverejňujeme príbehy ľudí so psychickými ťažkosťami na Blogu Denníka N
- robíme rozhovory so zaujímavými hosťami v podcaste Na Hlavu
- diskutujeme o filmoch, v ktorých sú zobrazované psychické poruchy v podcaste Psychologický popcorn
- tvoríme informačné videá o psychickom zdraví na našom YouTube kanáli
- v spolupráci s odborníkmi pripravujeme live stream diskusie na Instagrame
- v Bratislave organizujeme podujatia pre verejnosť a komunitné stretnutia
- s občianskymi združeniami Liga za duševné zdravie SR a Otvorme Dvere, Otvorme Srdcia (ODOS) sme podpísali Memorandum o spolupráci a pracujeme na projekte Spolutvorba ( = projekt aktivácie ľudí so skúsenosťou na Slovensku)
- v Banskej Bystrici sme otvorili psychoterapeutickú skupinu Život bez úzkosti vedenú certifikovanými psychoterapeutmi
Naše ciele:
Cieľom OZ Psychiatria nie je na hlavu je šíriť v spoločnosti povedomie o tom, aká dôležitá je starostlivosť o duševné zdravie. Snažíme sa skvalitňovať život ľudí so psychickými poruchami a búrať negatívne mýty ohľadom psychických ťažkostí. Vnímame totiž, že inakosti a odchýlky sú v dnešnej spoločnosti neprávom utlačované. Zároveň sa snažíme dosiahnuť rovnocenné práva ľudí s psychickými problémami. Naším dlhodobým cieľom je pomôcť zlepšiť úroveň psychiatrickej starostlivosti na Slovensku.
Predsudky v našej krajine sú veľké a ľudia sa hanbia vyhľadať odbornú pomoc.
My, dobrovoľníci z OZ Psychiatria nie je na hlavu, by sme to radi zmenili.